Polsko - niemiecka wymiana szkolna Piotrków Trybunalski - Seevetal.

IMG_20220913_105036 (2)
W drugim tygodniu września uczniowie ZSP 1 oraz IGS Seevetal uczestniczyli w wymianie szkolnej dofinansowanej ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Głownym celem wymiany było poznanie kultury obu krajów z uwzględnieniem różnic i podobieństw kulturowych, obalanie stereotypów i uprzedzeń, a także rozwijanie kompetencji społecznych i językowych uczestników.

Uczniowie z Polski i Niemiec wspólnie wzięli udział w zajęciach, podczas których omawiali oraz w twórczy sposób prezentowali zagadnienia dotyczące wspólnych momentów w historii Polski i Niemiec oraz ich wpływu na obecne stosunki w kontekście europejskim, a także historii migracji oraz praw mniejszości w obu krajach. Czas spędzony w szkole umożliwił uczniom porównanie sposobu prowadzenia zajęć w obu szkołach, np.: w szkole niemieckiej nie ma dzwonków, to uczniowie są odpowiedzialni za punktualne przybycie na zajęcia.
Podczas pobytu w Hamburgu uczestnicy poznali różne oblicza miasta, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: od nowoczesnego Hafencity i jego słynnej filharmonii, poprzez Muzeum Iluzji, wielokulturowe centrum miasta, aż po rybny targ w hamburskim porcie. Jednym z punktów programu wymiany było Muzeum Emigracji Ballinstadt, prezentujące historię migracji od jej początku aż do dziś. Kulinarnych doznań smakowych dostarczyła Lubeka i jej słynna fabryka marcepanów. Tort orzechowo - śmietanowy z marcepanową polewą był "kropką nad i" w tym urokliwym mieście.

W czasie wolnym, który organizowali niemieccy uczniowie, poznali Hamburg z "perspektywy młodzieży", byli również na "Dorffest" w miejscowości Hittfeld.

Wizyta w Niemczech, czas spędzony z rówieśnikami i ich rodzinami, była doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych, poznania niemieckiej kuchni i kultury. Udało się również obalić niektóre ze stereotypów ( Ordnung muss sein, ale niemieckie pociągi często się spóźniają) i stworzyć prawdziwy obraz współczesnej młodzieży z Polski i Niemiec. Za kilka miesięcy nasi nowi znajomi odwiedzą Piotrków Trybunalski i będą mogli sprawdzić, czy ich wyobrażenie o Polsce pokrywa się z rzeczywistością. Już dziś cieszymy się na wspólnie spędzony czas.