Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Polsko-niemiecka wymiana szkolna "Sąsiedzie, poznajmy się lepiej"

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Zawartość podstrony Polsko-niemiecka wymiana szkolna "Sąsiedzie, poznajmy się lepiej"


Link do artykułu :
1. Polsko-niemiecka wymiana szkolna "Sąsiedzie, poznajmy się lepiej"

W dniach 11-18 czerwca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim oraz szkoły IGS Seevetal wzięli udział w wymianie szkolnej "Sąsiedzie, poznajmy się lepiej". Projekt dofinansowała Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. 
Spotkanie w Piotrkowie Trybunalskim było kontynuacją współpracy między szkołami, którą rozpoczęła wizyta polskich uczniów w Niemczech we wrześniu 2022 r. Tym razem uczniowie ze szkoły IGS Seevetal odwiedzili nas w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim.


Uczestnicy poznali historię, kulturę, obyczaje i życie codzienne w Polsce. Zwiedzili Warszawę, Kraków oraz Łódź - miasta z bogatą wielokulturową historią. Podczas gry miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim, poruszając się Traktem Wielu Kultur, odkrywali ciekawe miejsca, wyszukiwali informacje na temat historii miasta i jego mieszkańców. "Pub Piast" zaprosił wszystkich na degustację tradycyjnej "zalewajki". 
Bezpośredni kontakt z historią miał znaczny wpływ na zrozumienie polsko-niemieckich relacji, przełamanie stereotypów oraz budowanie porozumienia na wielu płaszczyznach. 

Bardzo ważną częścią polsko-niemieckiego spotkania był czas wolny organizowany przez młodzież. To właśnie wtedy pogłębiały się relacje między uczestnikami, znikała bariera komunikacyjna i kulturowa. Młodzi ludzie poznali się lepiej i przekonali, jak wiele ich łączy: wspólne zainteresowania, muzyka, a nawet upodobania kulinarne. Chociaż każdy jest na swój sposób inny, wszyscy mają takie same prawa i możliwości. 

Duże wrażenie wywarła na uczniach wizyta w Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Pan Przemysław Sękalski - dyrektor CTI - zaprezentował zakres działalności wydziału oraz możliwości, jakie uczelnia oferuje studentom z całego świata.

Zdaniem uczestników udział w międzynarodowym projekcie pozwolił im na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym, współpracy w grupie oraz odpowiedzialności. Był to przede wszystkim bardzo miło spędzony czas. Chociaż spotkanie już dobiegło końca, wspomnienia pozostaną. "We had a lot of fun" - to najczęściej powtarzające się zdanie podczas przeprowadzonej ewaluacji. 

 

Wioletta Leśniewska