Sportowe wyzwanie na polsko – greckim szlaku kompetencji kluczowych

Zawartość podstrony Sportowe wyzwanie na polsko – greckim szlaku kompetencji kluczowych

Sportowe wyzwanie na polsko – greckim szlaku kompetencji kluczowych.

Projekt skierowany dla uczniów liceum odbył się w dwóch turach: w kwietniu oraz w czerwcu 2022 r.

Wyłoniono zgodnie z zapisami regulaminu 32 osoby i podzielono je na 2 grupy. Następnie przeprowadzono zajęcie przygotowawcze przed mobilnością, obejmujące naukę języka angielskiego, przygotowanie kulturowe i pedagogiczne oraz przygotowanie merytoryczne, obejmujące korelację różnych dziedzin nauki z różnymi dyscyplinami sportu.

W ramach zajęć z języka angielskiego opracowane zostały zagadnienia najbardziej przydatne podczas podróży zagranicznej.

Podczas pobytu w Nafplio uczniowie z Polski wraz z uczniami z Grecji uczestniczyli w realizacji programu, który obejmował udział w warsztatach integracyjnych, warsztatach oraz zajęciach praktycznych dotyczących połączenia sportu z różnymi dziedzinami nauki, potencjału sportowego
i moralnego aspektu dopingu, zasad zbilansowanej diety i jej wpływu na ludzki organizm (praktyczny udział w warsztatach kulinarnych), międzynarodowego języka sportu, a także procesów psychologicznych związanych z motywacją oraz sposobów radzenia sobie z porażkami. Poza tym uczestniczyli w zawodach sportowych, rozgrywkach w Tavli, odwiedzili miejsca znane z greckiej historii i literatury.

Zarówno zajęcia przygotowujące do wyjazdu, jak i realizacja programu podczas pobytu w Grecji przebiegły zgodnie z założeniami.
Udział w projekcie przyczynił się do wzrostu kompetencji językowych, matematycznych, przyrodniczych, a także społecznych i osobistych. Uczniowie nauczyli się współpracy w grupie, podejmowania decyzji, a także zasad prowadzenia dyskusji. Przede wszystkim zaś stali się bardziej otwarci na nową kulturę, język i nawiązywanie kontaktów z innymi osobami.