Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Opis kierunków kształcenia w roku szkolnym 2024/2025

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
rekrutacja2
Drodzy Uczniowie klas ósmych!

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025.

 Drodzy Uczniowie klas ósmych!
 
 Jeżeli marzycie  o szkole  przyjaznej uczniowi, w której będziecie zdobywali wiedzę, umiejętności zawodowe  i rozwijali swoje pasje w miłej atmosferze, wśród życzliwych osób, wybierzcie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1.
Poniżej przedstawiamy ofertę edukacyjną  na rok szkolny 2024/2025, która z pewnością ułatwi Wam  podjęcie  jakże ważnej decyzji o dalszym etapie kształcenia.

  W  roku szkolnym 2024/2025 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim proponujemy następujące kierunki kształcenia:
 
w V Liceum Ogólnokształcącym  im. rtm. Witolda Pileckiego
  • 1A-klasa humanistyczna
  • 1B- klasa społeczna
w Technikum Mechaniczno – Elektrycznym im. rtm. Witolda Pileckiego
  • 1ta- technik elektronik
  • 1tb- technik mechatronik
  • 1tc-technik elektryk
  • 1ti-technik informatyk
 
Szczegółowe informacje o kierunkach kształcenia

V Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim

Klasa humanistyczna – klasa 1A

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, historia, język obcy

Przedmioty realizowane z rozszerzonym programem nauczania:
język polski,  historia  i język angielski
Języki obce:   język angielski i język niemiecki  (jeden język realizowany jest na poziomie rozszerzonym).

Klasa humanistyczna stworzona została z myślą o uczniach, którzy posiadają szerokie zainteresowania humanistyczne  w zakresie historii sztuki, literatury, kultury, teatru, filmu, dziennikarstwa, psychologii, socjologii. Nauka w tej klasie służy rozwijaniu uzdolnień literackich, artystycznych i przygotowuje do świadomego uczestnictwa w życiu  społecznym. Treści zawarte w programie tej klasy przygotowują  do studiowania na  kierunkach humanistyczno - lingwistycznych, artystycznych  takich jak: filologia polska, filologia obca, media i komunikacja społeczna, dziennikarstwo, dyplomacja europejska,  doradztwo i coaching, historia sztuki, kulturoznawstwo, filmoznawstwo, europeistyka, bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, archeologia socjologia, psychologia w zarządzaniu, stosunki  międzynarodowe, politologia, prawo i administracja, pedagogika.
W ramach zajęć artystycznych przygotowywane są konkursy literackie, historyczne, recytatorskie, inscenizacje, uroczystości szkolne i pozaszkolne. Tradycją klasy humanistycznej jest  współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej w Łodzi, Teatrem Powszechnym  w Łodzi, Miejskim Ośrodkiem Kultury,  Mediateką  800-lecia,  kinem Helios w Piotrkowie Trybunalskim,  Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach - Filia w Piotrkowie Trybunalskim i innymi instytucjami kulturalnymi.

 Klasa społeczna - 1B

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, język obcy

Przedmioty realizowane z rozszerzonym programem nauczania:
geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski
Języki obce:   język angielski i język niemiecki  (jeden język realizowany jest na poziomie rozszerzonym).

Klasa społeczna z rozszerzonym programem zajęć z geografii, wiedzy o społeczeństwie
i języka obcego przeznaczona jest dla osób, które w przyszłości pragną podjąć studia na kierunkach: hotelarstwo i turystyka, stosunki międzynarodowe, psychologia, filologia obca, turystyka i rekreacja,  marketing i zarządzanie,  logistyka, geografia, bezpieczeństwo narodowe, gospodarka przestrzenna, kryminologia, ochrona środowiska. To profil dla tych, którzy pasjonują się turystyką oraz chcą poznać bliżej kulturę różnych zakątków świata. Kierunek ten daje  szerokie perspektywy zawodowe. 
 
Technikum Mechaniczno-Elektryczne im rtm. Witolda Pileckiego
w Piotrkowie Trybunalskim

 
TECHNIK ELEKTRONIK – 1ta

 Pięcioletni   okres nauczania obejmuje:
-  kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym
-  kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, informatyka, fizyka
Języki obce:   język angielski i język niemiecki

Przedmiot o rozszerzonej liczbie godzin to: matematyka. Uczeń, po ukończeniu tego kierunku, będzie przygotowany do pracy w zakładach produkujących urządzenia elektroniczne, zakładach serwisowych, w pracowniach, biurach projektowych, placówkach zajmujących się dystrybucją i sprzedażą urządzeń elektronicznych. Praktyki zawodowe   prowadzone są we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego  w Piotrkowie Trybunalskim, firmą Haering Polska oraz z innymi zakładami pracy. Ukończenie technikum daje możliwość uzyskania Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie - Certyfikatu honorowanego w krajach Unii Europejskiej. Absolwent technikum po zdaniu matury może uzyskać atrakcyjną pracę w zakładach serwisowych, biurach projektowych lub kontynuować naukę na uniwersytetach, uczelniach technicznych i kierunkach politechnicznych.  Od pięciu  lat uczniowie klas trzecich mają możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą   m.in. w  Niemczech, Włoszech i Grecji w ramach europejskiego programu Erasmus+  i PO WER. Ponadto uczniowie technikum brali udział  w  projektach  pn. „Innowacyjne nauczanie w ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim”,
,,
Międzynarodowe standardy w elektronice”, współfinansowanych  przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego  na lata 2014-2020 . Uczniowie wzięli udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu: Zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, Elektryczność statyczna a urządzenia elektroniczne, Pakietów elektronicznych z komponentami Ball GridArray  praktyce, w tym również zastosowanie SPACE oraz 8-godzinnych zajęciach z doradcą zawodowo-edukacyjnym  organizowanych  przez przedstawicieli firmy RENEX Electronics Education Center  i dzięki współpracy firmy   Międzynarodowego  Centrum Doskonalenia Zawodowego z Włocławka, wspierającej  kształcenie i szkolnictwo zawodowe. Uczniowie   uczestniczyli  w  wakacyjnych stażach zawodowych objętych wsparciem w ramach realizowanego projektu, za które otrzymali wynagrodzenie.  W roku szkolnym 2024/2025 planowana jest  kontynuacja  projektu  w zakresie kształcenia zawodowego pn. ,, Międzynarodowe standardy w elektronice.”.
 
TECHNIK MECHATRONIK – 1tb
 
 Pięcioletni   okres nauczania obejmuje:
- kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym
- kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, informatyka, fizyka
Języki obce:  język: angielski i język niemiecki
Przedmiot o rozszerzonej liczbie godzin  to: matematyka. 
 
Mechatronik to osoba programująca sterowniki i roboty przemysłowe. Jest to nowatorski, dochodowy i prestiżowy zawód dla przyszłych inżynierów. Wybierając ten profil uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania układów mechatronicznych  za pomocą programów komputerowych, wykonywania modernizacji i naprawy sprzętu, w którym występują elementy elektroniki i mechaniki precyzyjnej, montażu elementów automatyki, obsługi nowoczesnych urządzeń (np. sterowników mikroprocesorowych, robotów przemysłowych, urządzeń pomiarowych).  Praktyki zawodowe  prowadzone są  we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego  w Piotrkowie Trybunalskim, firmą Haering Polska oraz z innymi zakładami pracy.  Ukończenie  technikum daje możliwość uzyskania Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie - certyfikatu honorowanego w krajach Unii Europejskiej. Absolwent technikum po zdaniu matury może uzyskać atrakcyjną pracę w zakładach serwisowych, biurach projektowych lub kontynuować naukę na uniwersytetach, uczelniach technicznych i kierunkach politycznych.  Od pięciu  lat uczniowie klas trzecich mają możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą, m.in. w  Niemczech, Włoszech, Grecji w ramach europejskiego programu Erasmus+  i PO WER. Ponadto uczniowie technikum brali udział  w  projektach  pn. „Innowacyjne nauczanie w ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim” , Centrum Doskonalenia Kwalifikacji ” współfinansowanych  przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego  na lata 2014-2020 . Uczniowie wzięli udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu: Zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, Elektryczność statyczna a urządzenia elektroniczne, Pakietów elektronicznych z komponentami Ball GridArray  praktyce, w tym również zastosowanie SPACE oraz 8-godzinnych zajęciach z doradcą zawodowo-edukacyjnym,  organizowanych  przez przedstawicieli firmy RENEX Electronics Education Center  i dzięki współpracy firmy   Międzynarodowego  Centrum Doskonalenia Zawodowego z Włocławka, wspierającej  kształcenie i szkolnictwo zawodowe. Uczniowie   uczestniczyli  w  wakacyjnych stażach zawodowych objętych wsparciem w ramach realizowanego projektu, za które otrzymali wynagrodzenie.  W roku szkolnym 2024/2025 planowana jest kontynuacja  projektu  pn. ,,Międzynarodowe standardy w elektronice.”.
 
 TECHNIK ELEKTRYK -1tc
 
Pięcioletni  okres nauczania obejmuje:
 - kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym
 - kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie.

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, informatyka, fizyka
Języki obce:   język: angielski i język niemiecki

Przedmiot o rozszerzonej liczbie godzin to: matematyka. 
Technik elektryk uczestniczy w projektowaniu i konstruowaniu, produkcji, montażu, eksploatacji, naprawach i utrzymywaniu w ruchu aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energią elektryczną. Zajmuje się również pracami i badaniami o charakterze elektrotechnicznym, może też świadczyć pomoc techniczną przy pracach badawczo rozwojowych dotyczących aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych. Kierunek ten umożliwi zdobycie umiejętności w zakresie: mierzenia parametrów układów elektrycznych, prowadzenia instalacji, wykonywania badań i przeglądów oraz lokalizowania i usuwania uszkodzeń urządzeń elektrycznych. Praktyki zawodowe prowadzone są  we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego  w Piotrkowie Trybunalskim, firmą Haering Polska oraz innymi zakładami pracy. Ukończenie  technikum daje możliwość uzyskania Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie -  certyfikatu honorowanego w krajach Unii Europejskiej. Absolwent technikum po zdaniu matury może uzyskać atrakcyjną pracę w zakładach serwisowych, biurach projektowych lub kontynuować naukę na uniwersytetach, uczelniach technicznych i kierunkach politechnicznych. Od pięciu  lat uczniowie klas trzecich mają możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą,   m.in. w  Niemczech, Włoszech, Grecji w ramach europejskiego programu Erasmus+  i PO WER. Ponadto uczniowie technikum brali udział  w  projektach  pn. „Innowacyjne nauczanie w ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim” ,, Międzynarodowe standardy w elektronice  oraz ,, Centrum Doskonalenia Kwalifikacji” współfinansowanych  przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego  na lata 2014-2020 . Uczniowie wzięli udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu: Zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, Elektryczność statyczna a urządzenia elektroniczne, Pakietów elektronicznych z komponentami Ball GridArray  praktyce, w tym również zastosowanie SPACE oraz 8-godzinnych zajęciach z doradcą zawodowo-edukacyjnym,  organizowanych  przez przedstawicieli firmy RENEX Electronics Education Center  i dzięki współpracy firmy   Międzynarodowego  Centrum Doskonalenia Zawodowego z Włocławka, wspierającej  kształcenie i szkolnictwo zawodowe. Uczniowie   uczestniczyli  w  wakacyjnych stażach zawodowych objętych wsparciem w ramach realizowanego projektu, za które otrzymali wynagrodzenie.  W roku szkolnym 2024/2025 kontynuowany jest  projekt  w zakresie kształcenia zawodowego pn. ,,Międzynarodowe standardy w elektronice.”.
 
TECHNIK  INFORMATYK - 1ti
 
Pięcioletni   okres nauczania obejmuje:
-  kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym
 - kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie.

Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, informatyka, fizyka
Języki obce:   język: angielski i język niemiecki  

 
W tej klasie przedmiotem o rozszerzonej liczbie godzin jest  matematyka.
 Technik informatyk zajmuje się administrowaniem, inżynieria oprogramowania, projektowaniem stron www, programowaniem, a także składaniem i konfiguracją sprzętu, prowadzeniem szkoleń, wdrażaniem programów, opracowywaniem i ulepszaniem komputerowych systemów informacji, administrowaniem  bazy danych i systemów przetwarzania informacji oraz obsługą lokalnych sieci komputerowych. Praktyki  zawodowe  prowadzone są we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Piotrkowie Trybunalskim, firmą Haering Polska oraz z innymi zakładami pracy. Ukończenie  technikum daje możliwość uzyskania Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie -  certyfikatu honorowanego w krajach Unii Europejskiej. Absolwent technikum po zdaniu matury może uzyskać atrakcyjną pracę w zakładach serwisowych, biurach projektowych lub kontynuować naukę na  uniwersytetach, uczelniach technicznych i kierunkach politechnicznych. Absolwenci informatyki zatrudnienie znajdują w szczególności w firmach komputerowych zajmujących się rozwijaniem, testowaniem i wdrażaniem oprogramowania i aplikacji, tworzeniem stron internetowych, w przedsiębiorstwach specjalizujących się w administrowaniu i bezpieczeństwie sieci komputerowych i baz danych. Absolwenci tego kierunku  stanowią atrakcyjną grupę na dla pracodawców i znajdują się w korzystnej sytuacji na rynku pracy. Zatrudnienie znaleźć można w przedsiębiorstwach wykorzystujących rozwiązania informatyczne w zarządzaniu produkcją graficzną, agencjach reklamowych czy marketingowych. Od pięciu  lat uczniowie klas trzecich mają możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą,  m.in. w  Niemczech, Włoszech, Grecji w ramach europejskiego programu Erasmus+  i PO WER. Ponadto uczniowie technikum brali udział  w  projektach  pn. „Inwestujemy w zawodowców” oraz   ,, Nowoczesne wyposażenie – lepsze wykształcenie”, współfinansowanych  przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego  na lata 2014-2020 . Informatycy  zdobywali umiejętności zawodowe  w szkoleniach w zakresie:  Zaawansowanych  metod lutowania i naprawy pakietów elektronicznych wraz z pakietami zawierającymi komponenty BGA, Elektryczności statycznej a urządzeń elektronicznych (ESD), CISCO ICND 1, Linux, doradztwa edukacyjno- zawodowego, organizowanych  przez przedstawicieli firmy RENEX Electronics Education Center  i dzięki współpracy firmy   Międzynarodowego  Centrum Doskonalenia Zawodowego z Włocławka, wspierającej  kształcenie i szkolnictwo zawodowe. W jego ramach  uczniowie   uczestniczyli  w  wakacyjnych stażach zawodowych objętych wsparciem w ramach realizowanego projektu, za które otrzymali wynagrodzenie. W roku szkolnym 2024/2025 planowana jest kontynuacja  projektu pn. ,,Nowoczesne wyposażenie – lepsze wykształcenie”.
 

Zespół  Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim 
                                                                                     
Zespół Szkół Ponadpodstawowych ma już  116-letnią historię. 13 października 2015 roku szkoła otrzymała zaszczytne  imię rotmistrza Witolda Pileckiego - jednego z największych bohaterów polskich XX wieku, dlatego ważnym elementem szkoły jest wychowanie patriotyczne i wszechstronny rozwój osobowy młodego człowieka. Młodzież naszej szkoły chętnie uczestniczy w przedsięwzięciach, inicjatywach kulturalnych, artystycznych, zawodach sportowych, turniejach szachowych,  sprzyjających integracji całej szkolnej społeczności. Nauczyciele są otwarci na propozycję uczniów, wspierają ich inicjatywy, dzięki czemu na pierwszym miejscu postawiony jest uczeń, jego kreatywność i twórcze myślenie. Atutem naszej szkoły  jest udział uczniów w zagranicznych  projektach programu Erasmus+ i programu PO WER. Uczniowie Technikum Mechaniczno-Elektrycznego  kształcący się w kierunkach: technik elektronik, technik mechatronik, technik elektryk i technik informatyk  odbyli miesięczny zagraniczny staż w Niemczech w czerwcu 2017, we Włoszech w Bolonii w lipcu 2018 roku i dwukrotnie w 2019 roku, w czerwcu 2021 r. w Grecji. W tym roku szkolnym planowany jest również wyjazd na praktyki zawodowe do Grecji.  Ponadto uczniowie klas trzecich i czwartych  technikum  brali udział w pięciu projektach współfinansowanych  przez Unię Europejską pn.  „Innowacyjne nauczanie w ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim”, „Inwestujemy w zawodowców”, ,, Centrum Doskonalenia Kwalifikacji” , ,, Międzynarodowe standardy w elektronice’ oraz ,, Nowoczesne wyposażenie – lepsze wykształcenie”. Uczniowie brali udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu: Zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, Elektryczność statyczna a urządzenia elektroniczne, Pakietów elektronicznych z komponentami Ball GridArray  praktyce, w tym również zastosowanie SPACE oraz 8-godzinnych zajęciach z doradcą zawodowo-edukacyjnym. Uczniowie  zdobywali umiejętności zawodowe  w szkoleniu w zakresie:  Zaawansowanych  metod lutowania i naprawy pakietów elektronicznych wraz z pakietami zawierającymi komponenty BGA, Elektryczności statycznej a urządzeń elektronicznych (ESD), CISCO ICND 1, Linux, doradztwo edukacyjno- zawodowe.  Rezultatem udziału w projektach było nabycie przez uczniów technikum  kwalifikacji zawodowych  z zakresu nowoczesnej elektroniki, mechaniki, automatyki, robotyki i informatyki.  Uczniowie otrzymali międzynarodowe Certyfikaty IPC. W ramach realizacji projektów  uczniowie uczestniczyli w wakacyjnych stażach zawodowych.  W  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego pn. „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych”  uczniowie technikum  z najlepszymi wynikami w nauce otrzymali  stypendium z przeznaczeniem na zakup nowoczesnego sprzętu naukowego.  Program stypendialny kierowany jest dla zdolnych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i krajowych środków publicznych.  W  szkole prowadzone są  zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów i utrwalającą wiedzę z różnych przedmiotów, a wśród nich:
  • Koło elektroniczno-robotyczne
  • Koło informatyczne
  • Szkolny Klub Sportowy
  • Koło szachowe
  • Szkolny Klubu Wolontariusza i  Koło PCK
 
 
Dlaczego  zatem warto uczyć się w Zespole Szkól Ponadpodstawowych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego?

Ze względu na:

1. Atrakcyjne kierunki kształcenia.
2. Miłą, rodzinną atmosferę panującą w szkole.
3. Życzliwe traktowanie uczniów przez dyrekcję i nauczycieli.
4. Wysoki poziom nauczania.
5. Wyjątkowe podejście nauczycieli do ucznia.
6.  Udział młodzieży w stażach zagranicznych ( Niemcy, Włochy) w ramach programu europejskiego Erasmus+ i PO WER.
7. Udział w szkoleniach i uzyskanie międzynarodowych certyfikatów, zaświadczeń
o ukończonych kursach z zakresu: Zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych wraz z komponentem dla pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej,  Elektryczność statyczna a urządzenia elektroniczne,  Pakiety elektroniczne z komponentami Ball GridArray  praktyce Zaawansowanych  metod lutowania i naprawy pakietów elektronicznych wraz z pakietami zawierającymi komponenty BGA, Elektryczności statycznej a urządzeń elektronicznych (ESD), CISCO ICND 1, Linux.
 8. Nowoczesne kształcenie zawodowe w innowacyjnych laboratoriach i pracowniach zawodowych: mechatroniki, elektroniki  i informatyki.
9. Udział uczniów technikum w programie stypendialnym pn. „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych”. 
 
 
Niewątpliwym sukcesem naszej szkoły jest fakt, że podążamy za postępem, rozwijamy się uwzględniając potrzeby naszych uczniów, a także rynku pracy. Możliwość wzięcia udziału w praktykach zagranicznych, udział w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską, nowoczesne pracownie, kadra nauczycielska, która wciąż się doskonali  i stawia uczniów na pierwszym miejscu, to sukces i atut szkoły, która przygotuje najlepiej młodego człowieka do wejścia w dorosłe życie.
                             
                                                                                                    Serdecznie zapraszamy!
                                                               
powrót