Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Dzień Liczby PI

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Messenger_creation_0c72a8d9-a5d0-454c-a846-1906aab9dfac
Tradycyjnie 14 marca 2024 r. - w naszej szkole  odbyło się matematyczne święto - czyli Dzień Liczby PI. 
Organizatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki matematyki pani Anna Maliszewska i pani Anna Rajkowska.

Głównym celem tego święta było uświadomienie znaczenia liczby PI i istoty praktycznego jej zastosowania.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 4ta, 1ta, 3tb2, 3C, 1tb2, 4tb2, 2ta oraz nauczyciele. Zgromadzeni wysłuchali recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Liczba Pi” oraz pi-ematów - Kazimierza Cwojdzińskiego pt: „Kuć i orać” i Witolda Rybczyńskiego pt: „Inwokacja do Mnemozyny”.

Dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o PI min., że jest niewątpliwie najpopularniejszą stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie zapamiętać - nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową, że jest ona liczbą niewymierną - czyli taką, której wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr oraz że pochodzi od greckiego słowa „perimetron” lub „peryferia” co oznacza obwód, obrzeże. Uczestnicy zapoznali się również ze światowym rankingiem osób, które recytują z pamięci wartość liczby PI oraz sami próbowali zapamiętać chociaż z 10 cyfr po przecinku. 

Następnie prowadzące pokazały, gdzie można praktycznie zastosować liczbę PI w matematyce i w fizyce oraz wyjaśniły na czym polega praktyczne wyznaczania przybliżonej wartości liczby PI - metodą Buffona. Po czym zgromadzeni uczniowie i nauczyciele, przystąpili do samodzielnego jej wyznaczania - rzucali tylko patyczkami - a jury - składające się z uczniów klasy 3tb2: Filipa Świtały, Igora Gałkowskiego i Kacpra Kozuba - zliczało wyniki według zaprezentowanego wzoru na PI.

Wyniki były następujące (według kolejności przeprowadzonego doświadczenia):
4ta – 3,2
1ta – 3,3
3tb2 – 2,6
3C – 2,8
1tb2 – 3,4
4tb2 – 3,15,
2ta – 2,53
Nauczyciele – 2,9

   Jak widać najbardziej zbliżony wynik do 3,14 uzyskała klasa 4bt2, która otrzyma Nagrodę – Niespodziankę od Organizatorek.

Ten czwartkowy dzień był naprawdę pełen ciekawych i twórczych pomysłów, z dużą ilością śmiechu i zabawy. Pokazał też (w szczególności uczniom klas pierwszych), że szkoła jest miejscem, gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić. 
Na koniec, w radosnej atmosferze, wszyscy zostali zaproszeni na słodki, tematyczny poczęstunek.
 
powrót