Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Piotrkowskie miejsca pamięci narodowej i nekropolie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
IMG_20230605_094426.jpg,maxwidth,1081.5,maxheight,1984
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 1B uczestniczyli w zajęciach terenowych z historii. 
Główne cele zajęć wiązały się: z kształtowaniem tożsamości narodowej, ukazaniem związków między ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski, a dziejami Piotrkowa i regionu, a także ukazaniem wybitnych Polaków wywodzących się z naszej małej Ojczyzny uczestnikami walk - dowódców, kombatantów, żołnierzy, powstańców, społeczników i innych.

Spacerując po dawnych nekropoliach ocalamy je od zapomnienia, fotografując - wskrzeszamy pamięć naszych przodków. Obcowanie z tymi miejscami to dotyk historii, wypisany na mogiłach, który powinniśmy zachować w naszej pamięci. Zabytkowe cmentarze to nie tylko przykuwające uwagę swą oryginalnością pomniki, zachwycające kunsztownym wykonaniem nagrobki, okazałe, monumentalne grobowce, stanowiące nierzadko architektoniczne arcydzieła sztuki, lecz także związane z nimi poruszające historie różnych ludzi - katolików, ewangelików, prawosławnych, Żydów - pełne tragizmu, z miłością lub wojną w tle. 

Piotrkowskie pomniki i miejsca pamięci położone są zazwyczaj w pięknej scenerii, wśród starych drzew. Przechadzając się między nagrobkami mogliśmy podziwiać dawny kunszt ich wykonania, przepiękne zdobienia, ornamenty, których dziś już nikt nie tworzy. Spotkaliśmy rzeźby nagrobne i krzyże żeliwne o oryginalnych i ozdobnych kształtach, wyszukanych formach. To prawdziwe spotkania ze sztuką, dające niezapomniane przeżycia duchowe. Zwiedzając mogliśmy zobaczyć: zadbane cmentarze wojenne, niszczejące żydowskie kirkuty, bogate romskie grobowce, pomniki, miejsca, tablice, obiekty - miejsca pamięci narodowej.

Znajomość historii Ojczyzny i kultury to nie tylko książkowa wiedza, dlatego jest to przede wszystkim obowiązek bycia w miejscach, które tworzyły i tworzą dziedzictwo narodowe. Merytorycznie wspierał nas pan Paweł Kendra na co dzień pracownik piotrkowskiego muzeum.

Małgorzata Magiera
Joanna Wieczorek
powrót