Wycieczka do Arboretum

arboretum-wojsc582awice-4
We wtorek 20 października 2015 roku odbyła się wycieczka do Arboretum w Rogowie, w której uczestniczyło 20 uczniów z naszej szkoły – 10 uczniów z klasy IV Ti i 10 uczennic z klasy II c.
Wycieczka była nagrodą w projekcie edukacyjnym „Drzewa wokół nas” i „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu” ufundowaną przez Szkolną Radę Rodziców.
Kierownikiem wycieczki była pani Anna Maliszewska, a opiekunami byli: pan dyrektor Bogusław Łukaszewski i pani Małgorzata Siatkowska.

Celem i założeniami programowymi wycieczki było:

• poznanie jednego z największych tego typu ogrodów w Polsce, który jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, położonego w dawnym siedlisku leśnym o charakterze parku leśnego,
  • zwiedzanie obszaru, na którym znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej, a całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium - ulubione miejsce wielu zwiedzających,
  • poznanie walorów turystycznych i historycznych naszego regionu, ugruntowanie zainteresowań krajoznawczo-turystycznych, kształtowanie zasad czynnego wypoczynku,
  • wykształcenie u uczniów przekonania o twórczej i rzeczowej współpracy z nauczycielem,
  • kształtowanie właściwych zasad i norm zachowania się w miejscach publicznych,
  • kształtowanie różnorodnych umiejętności ogólnych i przedmiotowych,
  • przekazywanie pozytywnych wartości ludziom z najbliższego otoczenia,
  • wyrabianie czujności dla zdrowia i życia,
  • kształtowanie asertywnego zachowania w grupie społecznej,
  • integracja młodzieży.

Po Arboretum oprowadzała nas pani przewodnik, która zapoznała nas z następującymi wiadomościami:
Współrzędne geograficzne:
51°49'N, 19°53'E

Powierzchnia:
53,76 ha

Położenie administracyjne:
Arboretum położone jest na terenie województwa łódzkiego, w powiecie brzezińskim, w gminie Rogów.

Warunki przyrodnicze:
Arboretum zlokalizowane jest w regionie Niżów Środkowopolskich, na Wysoczyźnie Rawskiej. Założone zostało na terenie leśnym. Pozostałością po lesie, który istniał zanim utworzono ogród są około 150-letnie sosny, a także świerki, dęby i graby. Jeśli chodzi o typy siedliskowe lasu, to przeważają tu las świeży i mieszany.

Warunki klimatyczne:
Okres wegetacji trwa tutaj około 212dni, średnia roczna suma opadów to 596 (404-832)mm, z czego 80% pojawia się w czasie wegetacji. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7,2°C, stycznia -3,2°C, lipca 17,3°C.

Warunki glebowe:
Arboretum położone jest na obszarze zlodowacenia środkowopolskiego stadiału Warty. Hydrologicznie należy do zlewni Wisły. Materiał polodowcowy to głównie gliny i piaski zwałowe. Warstwy powierzchniowe to przede wszystkim utwory pyłowe pochodzenia eolicznego. Dlatego też tutejsze gleby są dość żyzne i kwaśne, przeważają gleby płowe. Poziom wody gruntowej jest bardzo niski, poza zasięgiem korzeni drzew.

Pani przewodnik poinformowała nas również, że Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz gospodarstwa szkółkarskiego. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium - ulubione miejsce wielu zwiedzających oraz oprowadziła nas po parku bardzo ciekawie opowiadając o rosnących tam roślinach.

Podsumowując - wycieczka bardzo nam się podobała bo park o tej porze roku jest przepiękny bo bardzo kolorowy, dopisywały nam również humory i nawet dopisała pogoda – bo miało lać a nie lało co uwieczniliśmy na zdjęcich.

Anna Maliszewska