Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

WYCIECZKA DO TORUNIA – MIASTA PIERNIKA I KOPERNIKA

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
received_284344054438080
W czwartek 19 października 2023 r., uczniowie z klas 1ti2, 3tb2, 4ta oraz 4A pod opieką pań Jolanty Zielonki, Małgorzaty Siatkowskiej, Izabeli Mazurczyk i Anny Maliszewskiej, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Torunia – miasta piernika i Mikołaja Kopernika.
Głównym celem wycieczki było poznanie historii życia i twórczości Mikołaja Kopernika, który był zwany "człowiekiem renesansu".

Mikołaj Kopernik został wybrany jednogłośnie przez Senat RP na Patrona Roku 2023, gdyż w tym roku, w dniu 19 lutego obchodzimy 550. rocznicę Jego urodzin.

W towarzystwie pani przewodnik zwiedziliśmy:
1. Dom, w którym urodził się polski astronom - znajdują się tam obszerne interaktywne wystawy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika oraz ekspozycje dotyczące kosmosu, rozwoju sztuki oraz nauki renesansowej, rodziny Koperników i szeroko pojętego średniowiecznego Torunia, na oryginalnym stropie kamienicy wyświetlane jest gwieździste niebo.

2. Planetarium - będąc w mieście nazywanym Grodem Kopernika nie można zapomnieć o dokonaniach słynnego astronoma i rewolucji jaką wywołał - to On „wstrzymał słońce, ruszył ziemię” - dlatego kolejnym punktem wycieczki było planetarium - tam dowiedzieliśmy się wiele o odkryciu Mikołaja Kopernika, a system rzutników oraz projektorów umieszczonych pod kopułą głównego budynku pozwolił nam zobaczyć gwiezdne konstelacje i odległe galaktyki. 
W przyległym Geodium była też interaktywna wystawa poświęcona Ziemi i rozmaitym zjawiskom na niej występującym. Zobrazowane są tu: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa i wiele innych.

3. Baza MARS#17 - to interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie mogliśmy stać się członkami załogi i mieliśmy do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone nam zadania. Naszą misją było monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią oraz tlenem. Ta Baza to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!

4. Rynek Staromiejski i pomnik Mikołaja Kopernika - kolejnym punktem na trasie naszego zwiedzania był Rynek Staromiejski. Na tym niemal idealnie kwadratowym placu jest pomnik Mikołaja Kopernika oraz bardzo ciekawe budynki - Ratusza Staromiejskiego, kamieniczki, majestatyczny Dwór Artusa, kościół Ducha Św., dekoracyjna Kamienica Pod Gwiazdą, Pomnik Filusia.

5. Żywe Muzeum Piernika - to miejsce, w którym mogliśmy dowiedzieć się czegoś o jednym z symboli Torunia - pierniku - uchodzi on za rarytas, a doceniany jest nie tylko za wyjątkowy, korzenny smak, ale i za piękne dekoracje, które pojawiają się na nim już od czasów średniowiecza. Podczas warsztatów, przenosząc się przy tym w czasie, poznaliśmy tradycyjny sposób przygotowania takiego „gościńca”, a następnie sami go wykonaliśmy, upieczone pierniki zabraliśmy do swoich domów.

6. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika - to był ostatni punkt naszej szkolnej wycieczki. Impulsem do jego powstania był dar ponad 800 eksponatów z kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw, które odbyła Elżbieta Dzikowska ze swym mężem, Tonym Halikiem. Pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba odkrywania i poznawania różnorodności świata jest głównym motywem przewodnim wystawy stałej. Dlatego już w holu wejściowy wystawa wprowadziła nas w atmosferę historii podróżnictwa - poprzez prezentację kopii starych map obrazujących różnorodność świata. Na suficie natomiast wyobrażono spersonifikowaną mapę gwiazdozbiorów, dla podkreślenia wielowymiarowości ludzkich poszukiwań w porządku świata i kosmosu, które legły u podstaw poznawania świata w końcu wieków średnich i początkach ery nowożytnej. Pierwsza sala, zatytułowana „Tony Halik. Moja wielka przygoda”, poświęcona została najbardziej pasjonującym podróżom po Ameryce Południowej, które Halik odbył jako dziennikarz i reporter amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC, następnie piętro dedykowane jest wyprawom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Podróżnicy zafascynowani byli wielkością i osiągnięciami prekolumbijskich cywilizacji oraz rzemiosłem współczesnych grup etnicznych zamieszkujących terytorium dawnej Mezoameryki, zwłaszcza kultury Majów. 

Pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną, która minęła nam bezpiecznie i koncertowo – bo cały autokar śpiewał znane i lubiane utwory muzyczne.


Ten dzień na długo pozostanie w naszych pamięciach,  otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji, radości i śmiechu a dzięki wspólnie spędzonym chwilom mielismy mozliwosc integracji.

Czekamy już na kolejną wyprawę o charakterze edukacyjnym.

Anna Maliszewska.
 
powrót