Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Wycieczka do Uniejowa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
55637152_416676055809335_5032842840661557248_n
W czwartek 21.03.2019 r., uczniowie z klas 2 tb1, 3 C – 9 osób i 2ti1 – 2 osoby przywitali wiosnę uczestnicząc  w wycieczce do Uniejowa pod opieką p. Anny Maliszewskiej i p. Mirosławy Ziębińskiej.
Celem wycieczki było:
 
  • integracja zespołów klasowych,
  • uświadomienie własnej odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników wycieczki.


Na początku młodzież zapoznano z regulaminami parku wodnego Termy - Uniejów, a następnie odbyło się spotkanie z wykwalifikowanym ratownikiem.

Aquapark to prawdziwy raj dla każdego amatora zabaw w wodzie.
Niezliczona moc atrakcji sprawiła, że w basenie uczniowie nie mieli miejsca na nudę.
Termy - Uniejów to ponad 1200 m2 atrakcji.
 
  • Zjeżdżalnie - to chyba jedne z najbardziej popularnych i ulubionych atrakcji. Cieszą się zainteresowaniem nie tylko osób najmłodszych, ale również dorosłych. To prawdziwa przygoda – im bardziej kręte i im dłuższe, tym większy poziom adrenaliny, tym większa satysfakcja. Termy - Uniejów oferują aż 2 zjeżdżalnie o długości 12 i 58 m. – a to wszystko w zewnętrznej strefie basenowej.
  • Jacuzzi - wylegiwanie się w bulgoczącej wodzie to prawdziwa przyjemności dla ciała i ducha. Dlatego aquapark w Uniejowie przygotował specjalną wyspę dla największych miłośników jacuzzi.
  • Rwąca rzeka - to świetna zabawa, która daje mnóstwo radości – dzieciom i dorosłym. Walka z rwącym nurtem rzeki może przynieść sporo śmiechu, ponieważ nie jest to łatwe zadanie. Śmiałek, który odważy się płynąć pod prąd i osiągnie sukces, będzie miał powód do zadowolenia.


Wody termalne znajdują się na głębokości ponad 2000 m. Wypływająca z trzech odwiertów woda charakteryzuje się:
 
  • wydajnością 120 m3/h,
  • temperaturą 68°C,
  • niską mineralizacją na poziomie 7g/l.


Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób, głównie:
 
  • reumatoidalnych - zwyrodnień stawów,
  • ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu,
  • skóry,
  • schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani,
  • nerwobólach,
  • dyskopatiach,
  • nerwicach.


Uniejowska solanka posiada świadectwa:
   
Po wodnych szaleństwach p. Anna Maliszewska zapoznała uczniów z historią miasta, a następnie grupa zwiedzała Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Zagrodę Młynarską, Karczmę, Dom Pracy Twórczej i kompleks boisk piłkarskich.

Zamek

Uniejowski zamek został ufundowany w połowie XIV w. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik, który również założył nowe miasto Uniejów na prawie niemieckim. Średniowieczny zamek wybudowano z cegły na pozostałościach wcześniejszego zamku zniszczonego przez Krzyżaków. Został założony na planie zbliżonym do prostokąta. Budowlę otaczała fosa, a na dziedziniec prowadził zwodzony most. Lokalizacja nad brzegiem rzeki, przez którą przerzucony był most zwodzony, łączący zamek z miastem, oraz otoczenie z pozostałych stron fosami i mokradłami czyniły go trudną do zdobycia warownią.

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich jest ogrzewany wodą geotermalną. To jeden z nielicznych zamków w Polsce i Europie, który korzysta z tego ekologicznego źródła ciepła.

Wydobywana z głębokości ponad dwóch kilometrów woda ma temperaturę 68°C i jest brunatna, jednak po schłodzeniu i przefiltrowaniu traci niezbyt atrakcyjną barwę.
 
Zagroda młynarska
 
Zagroda Młynarska w Uniejowie to zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.

W dworze urządzone zostały pokoje noclegowe dla turystów. Także w wiatraku z Chorzepina istnieje możliwość noclegu w niezwykle oryginalnej scenerii zabytkowych urządzeń napędowych młyna. Z kolei wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba. Wytwarzany według tradycyjnej receptury oferowany jest naszym gościom w przystępnej cenie.

W stodole znajduje się ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych oraz bogata kolekcja dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Budynek inwentarski pełni funkcję stajni, a przygotowane w niej boksy czekają na turystów, którzy przyjeżdżają do Zagrody Młynarskiej z własnymi końmi. Okoliczne malownicze tereny i piękna nadwarciańska przyroda stwarzają znakomite warunki dla rekreacji konnej.
Karczma
 
Karczma znajduje się w chałupie z połowy XIX w. przeniesionej  z miejscowości Skotniki, gm. Zgierz
Cechy typologiczne chałupy wskazują, iż powstała ona w XIX w., trudno jednak z całą pewnością określić dokładniej datę powstania obiektu. Niektóre cechy, takie jak stosunkowo niewielka grubość sumików (ok. 9,0 – 9,5 cm), czy drewniane podłogi (być może założone wtórnie w miejscu klepiska), świadczą o tym, że obiekt może pochodzić z II poł. XIX w. chałupa zachowała się właściwie w stanie oryginalnym.
Obiekt po zakupieniu przez Gminę Uniejów został przeniesiony w latach 2010 - 2012 do kompleksu edukacyjno – turystyczno – rekreacyjnego „Zagroda Młynarska” w Uniejowie.

Chałupa będzie wykorzystana jako miejsce dla ekspozycji muzealnych jak i w celach pokazowych dawnych form gotowania potraw. Tu właśnie stoi oryginalny piec do wypieku chleba, na strychu znajduje się tradycyjna wędzarnia.

Dom Pracy Twórczej
 
Dom Pracy Twórczej, schowany wśród XIX wiecznych drzew Hrabiny Toll, w bliskim sąsiedztwie średniowiecznego Zamku, kusi tajemnicą. Znajdą tu dla siebie miejsce artyści i przedstawiciele środowisk twórczych, oraz wszyscy ci, którym kontakt z Muzą nie jest obcy.

Projekt narodził się ze współpracy Gminy Uniejów z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W pracowniach malarskiej oraz rzeźbiarskiej studenci łódzkiej uczelni doskonalą warsztat artystyczny podczas plenerów malarskich.  Dzięki organizowanym wernisażom oraz wystawom na terenie Domu Pracy Twórczej swe prace prezentują młodzi twórcy, poszukujący swego miejsca w dzisiejszym świecie sztuk.

Kompleks boisk piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka w Uniejowie
Pełnowymiarowe (zgodnie z wymaganiami UEFA – 105 x 68 m.) boisko trawiaste o nawierzchni z trawy naturalnej z rolki na części płyty wzmocnionej włóknami syntetycznymi, płyta boiska podgrzewana, zraszana z pełną automatyką, odwadniana. Posiada  496 miejsc z zadaszana trybuną , oświetleniem zgodnym z wymaganiami UEFA do prowadzenia zajęć sportowych po zmierzchu oraz tablicą wyników;

Oprócz zespołu  jest też  budynek techniczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania boisk w którym zlokalizowany będzie węzeł cieplny ogrzewania płyty boiska, WC ogólnodostępne i WC dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie pomocy medycznej. W bezpośrednim sąsiedztwie boisk znajdziemy budynek sanitarno – szatniowy, w którym znajdować się będą szatnie z węzłami sanitarnymi dla dwóch drużyn, pomieszczenie dla sędziów oraz pomieszczenie techniczne.


red. A.Maliszewska
powrót