Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Wycieczka edukacyjna do Łodzi

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
46083616_301661047343805_4425019803371044864_n
We wtorek 13 listopada 2018 roku klasy 2 tb1 i 1 B wraz z nauczycielkami p. Anna Maliszewską, p. Małgorzatą Siatkowską i p. Mirosławą Ziębińską uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz do Parku Trampolin.
Celem wycieczki było godne uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości poprzez pokazanie:
  • historii polskich powstań narodowych XVIII i XIX w., jak również ich upamiętnienie w polskiej tradycji narodowej,
  • dziejów polskiej emigracji popowstaniowej,
  • dziejów polskiej myśli niepodległościowej,
  • dziejów polskiego wysiłku zbrojnego w latach 1914-1918 (formacje zbrojne, organizacje paramilitarne)
  • historii Łodzi w latach I wojny światowej – a zwłaszcza działalność stronnictw niepodległościowych,
  • dziejów walk o utrwalenie niepodległości i granic odrodzonej Rzeczypospolitej – w tym wkład Łodzi i łodzian w dzieło odbudowy państwa po roku 1918,
  • historii Łodzi i Polski środkowej lat 1921-1939 (dzieje partii politycznych, organizacji społecznych, młodzieżowych i paramilitarnych)
  • dziejów mniejszości narodowych w Łodzi i w Polsce środkowej – zwłaszcza w aspekcie ich stosunku do sprawy niepodległości Polski,
  • dziejów konspiracji antykomunistycznej lat 1944-1956,
  • informacji o ofiarach represji stalinowskich – także z uwzględnieniem Łodzi i centralnej Polski,
  • dziejów opozycji antykomunistycznej po 1956 r.,
  • historii III Rzeczypospolitej,
  • przejawów kultywowania tradycji niepodległościowych po 1989 r.,
  • historii więzienia przy ulicy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi  w latach 1885-1953.  
 
Uczniowie dowiedzieli się, że:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959. Jest to dawna siedziba więzienia przy ul. Gdańskiej 13.  Celem tej placówki jest popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległościowych.

Muzeum stało się miejscem edukacji i upowszechniania wiadomości o polskich drogach do niezależności. Zadaniem placówki jest odkrywanie różnorodności w patrzeniu na to czym jest polska tożsamość oraz jakie jest znaczenie niepodległości. Służą temu zarówno wystawy - sięgające niekiedy do początków naszej państwowości - jak i codzienna praca edukacyjna i popularyzatorska. Muzeum jest także miejsce integracji łódzkiego środowiska historycznego. Spotkania autorskie, panele dyskusyjne i konferencje służą twórczej wymianie myśli i transferowi wiedzy akademickiej do szerokich rzesz społeczeństwa Łodzi i okolic.

Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRL - u. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów dotyczących historii Łodzi i okręgu łódzkiego.

Młodzież uczestniczyła również w zajęciach ruchowych, które przeprowadził trener z Parku Trampolin oraz obejrzała w Manufakturze wystawę Fun and Drive.

Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało i wrócili do Piotrkowa Trybunalskiego zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości.

 
red. Anna Maliszewska
powrót