14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

286607336_1674345169596642_2312279270099893346_n

14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy – jest to wyjątkowy dzień w kalendarzu, który jest dedykowany dawcom krwi. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Święto to zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W tym wyjątkowym dniu chcemy szczególnie podziękować wszystkim, którzy czynnie oddają krew dzieląc się tym wyjątkowym darem.

Nasza szkoła od wielu lat sama organizuje oraz wspiera zbiórki krwi odbywające się na terenie miasta. Zachęcamy Was do aktywnego udziału w nich. Krew można oddać w punkcie pobrań, który mieści się na ulicy Juliusza Słowackiego 74 w Piotrkowie Trybunalskim telefon kontaktowy 44 647 30 30.

Aby zachęcić uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do oddawania krwi Panie Anna Maliszewska i Małgorzata Siatkowska zorganizowały zajęcia, których celem było propagowanie idei Honorowego Krwiodawstwa, kształtowanie postaw poszanowania dla ludzkiego życia i zdrowia oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Pierwszą częścią tych zajęć była pogadanka, a druga część podsumowująca - polegała na przygotowywaniu plakatów pt.: „KREW – DAR ŻYCIA”.

Anna Maliszewska, Justyna Kowalczyk.