Arena Młodych – rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

received_1177090513691306
Arena Młodych to rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół ponadpodstawowych z archidiecezji łódzkiej.
W odróżnieniu od poprzednich, trwała trzy dni i była podzielona na trzy etapy:  szkolny, parafialny oraz ostatnie spotkanie, które odbyło się w łódzkiej Sport Arenie.

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się w naszej szkole, w sali gimnastycznej, gdzie młodzież przeżywała doświadczenie czasu Środy Popielcowej. Dzień ten skupiony był wokół symboliki popiołu, doświadczenia straty, porażki, nieodwracalności, zaniechanego pragnienia.
Poprzez przykład nawrócenia znanej publicznie osoby, Przemka Wieczorka, uczniowie  mogli przekonać się, że warto ufać i dać się prowadzić Jezusowi przez życie.

W drugim dniu rekolekcji wielkopostnych uczniowie, udali się do kościoła Matki Bożej Bolesnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Po krótkim przypomnieniu tematyki, spotkanie rozpoczęło się pantomimą przygotowaną przez uczniów z naszej Szkoły. Scenka ukazała stworzenie człowieka na obraz i podobieństwo Boga, który podarował nam życie, godność, szacunek, relację i miłość. Niestety Szatan skusił człowieka do zerwania owocu zakazanego i przerwał jego relację z Bogiem.

W inscenizacji młodzi zobaczyli osoby, które małymi etapami wchodziły w grzech, który był symbolizowany przez popiół pokrywający najpierw dłonie, potem całe ręce, aż wreszcie cały biały t-shirt symbolizujący wewnętrzną czystość. Pokusa, grzech dotyka ludzkiego serca małymi etapami, powoli, nie zostawiając czystej przestrzeni na kontakt z naszym Stwórcą. Jednak Bóg nigdy nie zamyka się na nas, ale On ze Stwórcy i Pana przemienia się w źródło miłosierdzia, z którego możemy korzystać w każdej chwili, o ile zrozumiemy nasz błąd.

Następnie powrócono do historii Hioba, z poprzedniego dnia, opowiadającej o stracie i beznadziei życia, która poprzez bezgraniczną ufność Panu Bogu odrodziła się jak Feniks z popiołów.

Momentem kulminacyjnym była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, aby doświadczyć prawdziwej obecności i miłości Boga.

Zwieńczeniem tegorocznej Areny Młodych był wspólny zjazd ok. 4,5 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej archidiecezji łódzkiej do Sport Areny w Łodzi, aby wspólnie w ramach rekolekcji, spotkać się na modlitwie, refleksji biblijnej i wysłuchać konferencji.

Ewangelizacyjne spotkanie młodych  rozpoczęło się od integracji uczestników.

Młodzież wysłuchała świadectw ludzi m. in. Ani i Przemka, którzy na drodze swojego życia spotkali Pana Boga i po doświadczeniu przebaczenia i uzdrowienia duchowego dzielili się swoją wiarą z innymi zachęcając do osobowego spotkania z Jezusem obecnym w Słowie, Eucharystii i drugim człowieku.

Następnie po uroczystym wprowadzeniu Ewangelii uczestnicy Areny wysłuchali fragmentu o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem, poborcą podatkowym, który wszedł na Sykomorę, aby zobaczyć Mistrza z Nazaretu.

„Jak pytacie: czego Jezus chce od spotkania z wami na Arenie, to ja wam ogłaszam: Jezus musi iść z wami do waszych domów, bo On chce tam z wami trwać! Jak nie chcecie, to nie musicie Go zaprosić, możecie siedzieć na tym drzewie w nieskończoność, ale możecie zejść prędko i usłyszeć, że dzisiaj – nie za 40 dni postu, nie za 20, czy za 50 lat, ale dzisiaj. Dzisiaj jest moment, kiedy możesz zejść z tego drzewa i zaprosić Jezusa do domu tam, gdzie żyjesz, gdzie jesteś, gdzie śpisz, gdzie pracujesz, gdzie odpoczywasz. Jezus chce trwać w waszym domu! Jezus – tak jak z Zacheusza, tak i z was nie zrezygnuje. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

Po konferencji była wyjątkowa procesja światła stanowiąca wstęp do adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której uczestnicy rekolekcyjnego spotkania mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlitwy wstawienniczej prowadzonej przez osoby należące do wspólnot charyzmatycznych.
Oprawę muzyczną przygotował zespół Mocni w Duchu działający przy kościele oo. Jezuitów w Łodzi .

Było to z pewnością niepowtarzalne przeżycie dla wszystkich uczestników spotkania, w którym wzięło ok 4,5 tys. młodych ludzi archidiecezji łódzkiej, a nawet z Łomży i Trójmiasta.

Nasi uczniowie tegoroczny program rekolekcji wielkopostnych ocenili bardzo wysoko i za rok chętnie wezmą w nim udział.

Jeszcze raz ogromne podziękowania dla organizatorów, dyrekcji, wychowawców i nauczycieli za umożliwienie młodym ludziom wzięcia tak aktywnego udziału w spotkaniu ewangelizacyjnym.

Małgorzata Magiera