Dzień liczby Pi

YBIaLQSjvzdzywXemxG6V-hOl6IWkAezVrHP7Db19QwBDeqrQPIJum2FguVUu_uYZ10Yd5tDjH9nIIOEORIy=w1920-h935
W dniu 14.03.2019 r. (czwartek) w naszej szkole odbyły się obchody:

DNIA LICZBY PI

Celem było uświadomienie istoty praktycznego zastosowania liczby Pi oraz praktycznego jej wyznaczania - metodą Buffona, jak również rozbudzanie wyobraźni, inspirowanie kreatywności, rozwiązywanie w sposób twórczy problemów i zadań oraz wyrobienie wśród uczniów przekonania, że szkoła jest miejscem gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić.

Organizatorami tego święta były: p. Anna Maliszewska i p. Anna Rajkowska oraz uczniowie z klasy 2tb1.

Scenariusz uroczystości przygotowała p. Anna Maliszewska, a prowadziły ją uczennice – Magda Maciak z klasy 2tb1 i Klaudia Szczepocka z klasy 2ti1.

Uroczystość rozpoczęła się recytacją  wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Liczba Pi”.

Następnie przedstawiciele klas pierwszych zmagali się z quizem matematycznym pt: „Matematyka z polskimi przysłowiami”, gdzie za dobrze rozwiązane zadanie można było zdobyć 3 punkty, a za szybkość odpowiedzi dodatkowy 1 punkt bonusowy.

W dalszej części obejrzano prezentację multimedialną o Pi i film edukacyjny, który wyjaśniał na czym polega praktyczne wyznaczania przybliżonej wartości liczby PI - metodą Buffona. Po czym uczniowie klas pierwszych przystąpili do samodzielnego jej wyznaczania – rzucali tylko patyczkami - a uczniowie z klasy 2 tb1 zliczali wyniki według poznanego wcześniej wzoru. Za najbardziej zbliżony wynik do 3,14 można było uzyskać dodatkowe 10 punktów.

I tak po dwóch etapach (quiz + praktyczne wyznaczania) wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – 17 punktów – zajęły klasy 1tb1 i 1ti1
II miejsce – 16 punktów – zajęła klasa 1ta
III miejsce – 13 punktów - zajęła klasa 1tb2
IV miejsce – 12 punktów - zajęła klasa 1ti2
V miejsce – 11 punktów - zajęła klasa 1B
VI miejsce – 10 punktów - zajęła klasa 1C
VII miejsce – 7 punktów - zajęła klasa 1A

Za I miejsce klasy otrzymały słodką Nagrodę – Niespodziankę.

Na koniec wszyscy, którzy brali udział w tym święcie byli zaproszeni do wspólnego zdjęcia oraz na słodki, tematyczny poczęstunek.

P.S. Bardzo dziękujemy uczniom z klas: 2tb1, 2ti1, 3A, 3C za pomoc w organizacji tej uroczystości oraz dziękujemy uczniom klas pierwszych za aktywny udział w tym święcie!

Anna Maliszewska i  Anna Rajkowska.