Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Dzień Liczby PI

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
received_891029458822062
We wtorek 14 marca 2023 r., w naszej szkole odbyły się tradycyjnie obchody:
DNIA LICZBY PI.

Celem tego święta jest uświadomienie i urzeczywistnienie istoty praktycznego zastosowania oraz wyznaczania jej - metodą Buffona, jak również rozbudzenie wyobraźni, inspirowanie kreatywności, rozwiązywanie w sposób twórczy problemów i zadań, a także wyrobienie wśród uczniów przekonania, że szkoła jest miejscem gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić. 

Organizatorami tego święta były: p. Anna Maliszewska i p. Anna Rajkowska – nauczycielki matematyki, a część artystyczną poprowadzili uczniowie z klasy 2tb2 – Kamil Więcławski, Igor Gałkowski i Kacper Kozub. 

Uroczystość rozpoczęła się recytacją  wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Liczba Pi”. 

Następnie zaproszeni uczniowie z klas 1ta, 4 B2 i 2tc zostali podzieleni na grupy i zmagali się z quizem matematycznym pt: „Matematyka z polskimi przysłowiami” za dobrze rozwiązane trzy zadania można było zdobyć w sumie od 0 do 9 punktów, a za szybkość odpowiedzi dodatkowy 1 punkt bonusowy. 

W dalszej części obejrzano prezentację multimedialną o PI i film edukacyjny, który wyjaśniał na czym polega praktyczne wyznaczanie przybliżonej wartości liczby PI - metodą Buffona. 

Po czym uczniowie w swoich grupach przystąpili do samodzielnego jej wyznaczania (rzucali tylko albo aż patyczkami) a chłopcy z klasy 2tb2 zliczali wyniki według omówionego wcześniej wzoru. 

Za najbardziej zbliżony wynik do 3,14 można było uzyskać dodatkowe 10 punktów, a każde kolejne o 1 mniej – dlatego emocji i zaangażowania było wiele.

Po sprawdzeniu zadań i podliczeniu wszystkich punktów z quizu matematycznego i praktycznego wyznaczania PI jury wyłoniło zwycięzców. 
I tak po pierwszej odsłonie tego święta I miejsce zajęła grupa uczniów z klasy 1ta w składzie: Igor Lenarczyk, Norbert Chodakowski, Dominik Wojnecki, Hubert Karliński, a po przeprowadzeniu drugiej odsłony zwyciężyła grupa uczniów z klasy 4B2: Jakub Bartosiewicz, Michał Tuzikiewicz, Łukasz Misztela, Łukasz Sarleja.  

Gratulujemy serdecznie!!!

Na koniec wszyscy zebrani, zostali zaproszeni na słodki i tematyczny, bo związany z liczbą PI, poczęstunek przygotowany przez uczennice z klasy 3A i na tzw., dodatkową atrakcję  - dwóch uczniów zrobiło pokaz różnorodności Kostek Rubika i układania ich na czas.  

Nadmieniamy, że już w poniedziałek 13 marca współorganizowaliśmy w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim obchody Dnia Liczby PI dla zaproszonych nauczycieli i uczniów z klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Piotrkowa Trybunalskiego oraz pracowników CRE WŁ .

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział.

Zapraszamy już ….. za rok!!  

Bo dajemy słowo, że będzie się działo……
Anna Maliszewska i  Anna Rajkowska.
powrót