I nazywali to Wojskiem Polskim…!

6556625b591b7_o_large.jpg,maxwidth,1081
Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)” - to tytuł nowej wystawy przed siedzibą Akademii Piotrkowskiej, którą w czwartkowe przedpołudnie (16 listopada) zwiedzili uczniowie klasy 3tb2.
Uczestnikami otwarcia byli m.in. działacze Solidarności, świadkowie stanu wojennego w Polsce, których uczniowie mieli okazję wysłuchać już w czasie trwania wykładu.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Osób Internowanych "Chełminiacy 1982", Akademia Piotrkowska wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej z delegaturą w Bydgoszczy. Kilkanaście plansz przedstawia mało znaną historię związaną z tzw. obozami internowania. Ośrodki te zostały utworzone w trzynastu jednostkach na terenie funkcjonujących wówczas trzech Okręgów Wojskowych – pomorskiego, śląskiego i warszawskiego. W dziesięciu obozach internowano rezerwistów, natomiast w trzech pozostałych żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. W WOI umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

/Materiały i fotografie własne, M. Szukała oraz piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/

Joanna Wieczorek