DSC_2840
21 marca świętujemy pierwszy dzień wiosny. W Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1, tego dnia odbył się wyjątkowy I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Strofy o kwiatach”.
Przygotowaniem zajęły się panie: Anetta Grudzień, Żaneta Cypel, Urszula Goska oraz Jagoda Lewińska. Kwiaty, które wzbudzają w nas zachwyt i mnóstwo pozytywnych emocji, wkrótce pojawią się i swym pięknem przyozdobią otaczający nas świat. Poprzez ich metaforyczne i symboliczne znaczenia przekazują nam informacje ukryte, a fakt, iż są częstym motywem pojawiającym się w literaturze, potwierdza tylko, że wzbudzają w ludziach głębokie odczucia estetyczne.

W konkursie udział wzięło 26 uczniów z różnych Gimnazjów z Piotrkowa Tryb. i okolic. Wszyscy przygotowali utwory nawiązujące tematycznie do kwiatów. Jury, w którego składzie zasiadły panie Jolanta Zielonka – wicedyrektor ZSP nr 1, przewodnicząca komisji, pani Anetta Grudzień – organizator konkursu oraz pani Elżbieta Kaczmarek – Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „ Solidarność”.

Uczniowie wspaniale przygotowali się do występów konkursowych, spośród wszystkich uczestników jury wyróżniło dwie osoby uczennicę Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dąbrowie nad Czarną – Annę Nowak, która zaprezentowała utwór Adama Asnyka „Między nami nic nie było”, a także Natalię Pawełczyk z Gimnazjum w Moszczenicy, za utwór Czesława Miłosza „Przy piwoniach”. III miejsce otrzymał uczeń Aleksander Gieszcz z Gimnazjum w Wolborzu za wiersz „Słoneczniki” Kazimierza Świegockiego, II miejsce zajęła Martyna Kapka z Gimnazjum w Wolborzu przedstawiła utwór „Fiołki” Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Miejsce I otrzymała Patrycja Sitek – uczennica Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy za frag. „Małego księcia” Antonie de Saint – Exupery.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. 21 marca to również „Światowy dzień poezji”, nasza szkoła przyłączyła się do akcji: „Piotrków czyta poezję”. Młodzież miała okazję zapoznać się z treścią wiersza Wisławy Szymborskiej „Życie na poczekaniu”. Poezja powinna odgrywać w naszym życiu ważną rolę, uczy nas wrażliwości, istnieje od początku ludzkości, jest jedną z najdoskonalszych form wyrażania własnych emocji oraz uczuć. Konkurs, o którym informujemy stał się jednym z elementów obchodów „Światowego Dnia Poezji”. Organizatorzy w celu popularyzacji czytelnictwa wśród młodzieży pragną powtarzać go cyklicznie.

Zapraszamy do współpracy za rok.

red. J.L.