Mikołajkowa wycieczka po Piotrkowie Trybunalskim

Nie wszyscy znają bogatą historię Piotrkowa...
W środę 8 grudnia uczniowie klasy 1 tb2 wraz z p. wicedyrektor Jolantą Zielonką i wychowawczynią p. Anna Maliszewską wybrali się na wycieczkę po Piotrkowie Trybunalskim z przewodnikiem PTTK panem Jackiem Hubertem. Wycieczka odbyła się z okazji Mikołajek w typowo zimowej scenerii – śnieg, mróz i piękne słońce – dlatego spacer po piotrkowskich ulicach był dla wszystkich prawdziwą przyjemnością.

Piotrków, dla niektórych uczniów to miasto rodzinne, dla innych miejsce nauki, ale niestety nie wszyscy znają bogatą historię tego miejsca. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam historię miasta i zapoznał z Traktem Wielu Kultur – gdyż przez lata żyli tu obok siebie nie tylko Polacy, ale także Rosjanie, Żydzi, Niemcy, Romowie, czy prawosławni Grecy. Trasa wycieczki zaczęła się od Wielkiej Synagogi, poprzez Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Kościoły Ewangelicko – Augsburski, Farny, klasztor oo. Bernardynów, ss. Dominikanek, budynek sądu, Cerkiew, wieżę ciśnień aż do dworca kolejowego: dawnej Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej.

W drodze między kolejnymi punktami traktu, pan przewodnik opowiedział wiele ciekawostek związanych z mijanymi obiektami. I tak dowiedzieliśmy się, dlaczego główny ołtarz w kościele Fara ma czarne barwy, w jaki sposób karano mieszkańców za złe czyny i jaką rolę pełnił w tym stół do ryb. Wiemy też dlaczego wybierając się do klasztoru ss. Dominikanek idziemy „do Panien” i dlaczego jedna z sal sądowych nazywana jest „salą Macocha” oraz że Piotrków jest miastem, gdzie nakręcono wiele scen filmowych .

Anna Maliszewska.