Spotkanie z przedstawicielami WAT

Messenger_creation_2c839541-458e-4f7e-b62b-1aee0e054fd7
W dniu 24 stycznia 2024 r. w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie uczniów klas V technikum z przedstawicielami Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, która od lat kształci kadrę na potrzeby wojska polskiego.
Prelegenci: dr inż. Ewelina Majda -Zdancewicz - prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektroniki WAT przedstawiała specyfikę studiów wojskowych oraz ofertę kształcenia wydziału ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw zatrudniania absolwentów.

Studia wojskowe w charakterze kandydata na oficera realizowane są jako jednolite studia magisterskie i trwają 10 semestrów. Studenci otrzymują pełne uposażenie oraz zakwaterowanie i wyżywienie.

Studenci na kierunku elektronika i telekomunikacja, mogą zdobywać w WAT kwalifikacje zawodowe w następujących specjalnościach: eksploatacja systemów łączności; rozpoznanie i zakłócanie elektroniczne; radiolokacja; radionawigacja; metrologia.

Ciekawą alternatywą są studia o profilu praktycznym, realizowane w ramach kierunku technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. Taki rodzaj oferty to studia z przewagą zajęć praktycznych. Studia wojskowe kończą się otrzymaniem tytułu magistra inżyniera i mianowaniem na stopień podporucznika, absolwenci następnie kierowani są do pełnienia zawodowej służby wojskowej w jednostkach wojskowych, na lotniskach, w instytutach naukowo - badawczych, przedsiębiorstwach przemysłu obronnego oraz instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, związanych z określoną specjalnością.

W kolejnej części pchor. Konrad Rosa - student 4 roku studiów wojskowych na kierunku elektronika telekomunikacja przybliżył uczniom specyfikę życia studenta - podchorążego. Omówił przysługujące studentom świadczenia, prawa i obowiązki podchorążego, przykładowy plan dnia oraz kształcenie realizowane w wydziale.

Ostatnią częścią spotkania była prezentacja wykładu popularnonaukowego przez kpt. mgr. inż. Fabiana Gila, który zapoznał uczniów z tematyką sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu obrazów medycznych.

Całość spotkania przebiegłą się w przyjaznej atmosferze, a uczniowie zapoznali się z ofertą realizowaną w Wojskowej Akademii Technicznej - jedynej politechnice wojskowej w Polsce.