Światowy Dzień Poezji w Pierwszym Dniu Wiosny

54437379_255758821997180_1590389190997049344_n
Wszyscy wiedzą o tym, iż 21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że od 1999 jest to Światowy Dzień Poezji. Poezja w naszym świecie zajmuje szczególną pozycję, nic nie jest w stanie tak przekazać emocji, uczuć, piękna otaczającego nas świata jak wiersze.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, przygotował kolejną edycję konkursu recytatorskiego skierowanego do tegorocznych absolwentów gimnazjów i uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych. Jego organizacją zajęli się nauczyciele: Anetta Grudzień, Żaneta Cypel, Jagoda Lewińska, Michał Szczepański, Anna Grześkiewicz.

Tematem trzeciego międzyszkolnego konkursu recytatorskiego stały się „Strofy o kobietach”. We wszystkich dziedzinach życia, pracy i nauki spotykamy kobiety. Nie brak ich wśród lekarzy i naukowców.  Odnoszą sukcesy w muzyce, sztuce i sporcie. Wnoszą poważny wkład w życie całego narodu, biorą udział we wszystkich akcjach społecznych oraz w życiu politycznym. Kobiety są nie tylko aktywnymi działaczkami, wspaniałymi pisarkami, lecz często stają się one również  inspiracją dla artystów. Młodzieży biorącej udział w konkursie udało się pokazać, że kobieta niejedno ma imię.

Wszyscy młodzi wykonawcy zaprezentowali najwyższy poziom sztuki recytatorskiej i niesamowite umiejętności interpretacyjne. Jury w składzie: pani wicedyrektor ZSP nr 1 Jolanta Zielonka, pani Małgorzata Siatkowska reprezentująca Międzyzakładową Komisję Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „ Solidarność” oraz pani Anetta Grudzień nauczycielka języka polskiego i jedna z organizatorek konkursu wyłoniło spośród 41 uczestników laureatów I, II, i III miejsca, dwie osoby zostały wyróżnione:

I miejsce: Anna Kołowrotkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Tryb.
II miejsce: Michalina Klimas ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrkowie Tryb.
III miejsce: Iga Stachowiak z Gimnazjum nr 1 w Piotrkowie Tryb.

Wyróżnienia: Weronika Janiec ( Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czarnocinie), Małgorzata Walas (Gimnazjum nr 1 w Tuszynie).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a ich opiekunowie podziękowania za trud pracy włożony w przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom, a także naszej wspaniałej młodzieży, która z pełnym zaangażowaniem włączyła się w organizację i przebieg konkursu, tym samym aktywnie brała udział w obchodach XX Światowego Dnia Poezji.

red. J.L.