Wycieczka edukacyjna

received_506726984466481
Skansen Rzeki Pilicy i Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

W środę 25 maja 2022 r. uczniowie z klasy 1 tb2 oraz 3tb3 wraz z paniami: Anną Maliszewską, Anettą Grudzień i Małgorzatą Siatkowską w ramach obchodów Dnia Ziemi wybrali się do Skansenu Rzeki Pilicy i Rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła.
Dzień Ziemi uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie, ponieważ każdy z nas ma wpływ na dobrostan naszej Zielonej Planety, każdy może na co dzień robić małe rzeczy, żeby ocalić to co wielkie, czyli jak głosi hasło tegorocznej edycji “ Zainwestować w naszą planetę”.

Pomysł spędzenia tego dnia w plenerze powstał z dwóch przyczyn. Po pierwsze uczniowie uczący się w naszej szkole są z różnych miejscowości i często nie znają historii regionu. Po drugie pokazanie niezwykłego rezerwatu, którego piękno zachęca do wszelkich działań na rzecz ochrony środowiska.

Zajęcia terenowe rozpoczęły się w Skansenie Rzeki Pilicy, który  powstał w 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Zwiedziliśmy – ekspozycję zatytułowaną „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy, jej głównym elementem są ruchome modele młynów. Młodzież przekonała się, że praca młynów, to czysta energia, taka odwieczna ekologia.
Planeta to natura, ale też historia ludzi i ich rozwoju. Temu zagadnieniu poświęcona jest  ekspozycja historyczna „Pamiątki po dawnej Spale”. Większość pamiątek pochodzi z czasów carskich, znajdziemy tu m.in. niewielki budynek będący niegdyś… carską toaletą i wartownię. Bliższe nam wydarzenia pokazane są  w ekspozycji militarnej „Wojenne trofea Pilicy”. Najcenniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został on wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu.

Ciekawostką matematyczną naszych terenowych zajęć był fakt, że przez teren placówki przebiega symboliczna „Oś rzeki Pilicy”.
Edukacji związanej z ochroną środowiska poświęcona była dalsza część naszej wycieczki. Podziwialiśmy zieleń rezerwatu przyrody - Niebieskie Źródła. Leży on w dolinie rzeki Pilicy, na prawym jej brzegu i obejmuje ogromny obszar 28,70 hektarów. Został utworzony, dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu. Rezerwat ten obejmuje także silnie pulsujące źródła typu limnokrenowego, które dają początek rzece Jana. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę, jej odcienie zależą od pogody, stopnia nasłonecznienia i zachmurzenia. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które można obserwować. . Wydajność wód wynosi obecnie 80 l/s i jest znacznie niższa niż kiedyś, na co duży wpływ miała działalność człowieka.

Pomimo tego, że trudno na zdjęciach uchwycić urok tego miejsca i jego kolor to Niebieskie Źródła warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania! Polecamy! Bo jest to bardzo fajne miejsce na spacer połączony z edukacją. Ciekawe ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, za którymi oczywiście podążaliśmy – ucząc się na warsztatach, których częścią była  gra terenowa, zdobywaliśmy punkty i tworzyliśmy eko-plakat.  A uczniowie z 3tb3 – na ochotnika, postanowili również przygotować eko-prezentację i esej, materiały te posłużą jako pomoc dydaktyczna dla wychowawców i uczniów np., do wykorzystania na godzinach wychowawczych.
Na koniec zadaliśmy sobie pytanie: Jak my możemy pomóc naszej  planecie?, w wyniku dyskusji przekonaliśmy się, że możemy:
  • sadzić drzewa,
  • namówić rodzinę na  stworzenie  łąki kwietnej przyjazną zapylaczom
  • zrezygnować  z koszenia trawnika
  • gromadzić deszczówkę do podlewania ogrodu
  • jeśli to możliwe, zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
  • starać  się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe
  • pamiętać o segregacji śmieci
  • podczas zakupów używać wielorazowych toreb,
  • oszczędzać w swoim domu prąd, wodę i ciepło

Anna Maliszewska i Anetta Grudzień.