Wycieczki szkolne w ramach programu Poznaj Polskę

317865028_5378228048953457_5330110372714609649_n
W listopadzie i grudniu 2022 młodzież uczęszczająca do V Liceum oraz Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, wzięła udział w dwóch wycieczkach edukacyjnych, które zostały dofinansowane z programu "Poznaj Polskę", przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wycieczki trwały po dwa dni, suma dofinansowania wynosiła 2x 10 000 zł.
Uczniowie ZSP nr 1  mieli przyjemność zwiedzić miasto Płock, Wzgórze Tumskie w Płocku wraz z Katedrą oraz Muzeum Diecezjalnym, Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zamek Królewski, X Pawilon Cytadeli i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zrealizowano wszystkie założone  punkty z wniosku, jednak zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zastąpiono zwiedzaniem miasta Płock, czyli innym punktem z listy ministerialnej, ze względu na brak biletów wstępu do tych muzeów.

Celem programu ”Poznaj Polskę” jest pokazanie młodzieży bogactwa historycznego i kulturowego naszego kraju.

Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Bezpośrednio doświadczyli przeszłości i odkryli w ciekawy sposób.

Obie wycieczki przyczyniły się w znaczny sposób do pobudzenia wrażliwości patriotycznej uczniów.